Web se nachází ve verzi prealpha a může obsahovat chyby a stopy arašídů. Pokud se chcete podílet na vývoji, přidávání her nebo neleznete chybu, prosím kontaktujte mě na ales@hrani-zdarma.eu. Aleš Kuklínek

Desková logická hra Reversi (Othello)
Jak hrát hru reversi?

Reversi je desková hra pro dva hráče, kteří se střídají v tahu. Hraje se na šachovnici o velikosti 8x8 polí, a cílem hry je získat více kamenů než soupeř.

Následující jsou základní pravidla pro hraní reversi:

1. Hráči střídavě umísťují své kameny na volná pole na šachovnici. Kameny musí být umístěny tak, aby jeden z hráčů uzavřel souvislý řetězec soupeřových kamenů mezi nově umístěným kamenem a kamenem, který už v řetězci je. Řetězec se uzavírá tehdy, když na jeho koncích jsou dva kameny stejné barvy nebo okraj šachovnice. Poté jsou všechny kameny v tomto řetězci převráceny na opačnou barvu.

2. Pokud hráč nemůže umístit kámen tak, aby uzavřel řetězec soupeřových kamenů, musí přenechat tah soupeři.

3. Hráč může přenechat svůj tah, pokud se mu nechce hrát.

4. Hra končí, když jsou všechna pole na šachovnici obsazena, nebo když žádný z hráčů nemůže udělat další tah. Hráč, který má na šachovnici více kamenů své barvy, vyhrává.

Reversi je hra s jednoduchými pravidly, ale může být obtížné si vytvořit strategii, jak získat více kamenů než soupeř. Existuje mnoho knih, webových stránek, videí a tutoriálů, které mohou být užitečné pro naučení se hrát reversi a pro zdokonalování své hry. Také je užitečné hrát s někým, kdo již reversi umí hrát, a získat zpětnou vazbu na svou hru.

Strategie

Obvykle platí, že některá pole na othelieru je výhodné obsadit a jiná je lepší nechat soupeři. Zvláště výhodné bývá obsadit rohy (a1, a8, h1, h8), protože kámen v rohu nelze nijak otočit (není jak ho uzavřít mezi soupeřovy kameny). Diagram ukazuje, která pole je výhodné obsadit – čím je pole červenější, tím méně je výhodné.

Historie hry

Hra vznikla pod názvem Reversi koncem 19. století v Anglii. Jejími vynálezci byli dva Angličané, Lewis Waterman a John W. Mollett. V roce 1891 ji jako jeden ze svých prvních titulů vydal známý německý výrobce her a hraček, firma Ravensburger.

Později hra upadla v zapomnění a znovu se objevila v roce 1971 v Japonsku, kde ji pod názvem Othello vydala firma Tsukuda Original. Název byl inspirován divadelní hrou Othello Williama Shakespeara, v níž dochází ke konfliktu mezi mouřenínem Othellem a jeho náměstkem Jagem, který se popisuje jako „muž dvou tváří“, čímž připomíná neustálé měnění barev kamenů ve hře. Hra se v Japonsku stala velmi populární a dnes jsou nejdůležitější turnaje dokonce přenášeny televizí.

Základní imformace

Doba vzniku konec 19. století
Počet hráčů 2
Délka hry 10 až 60 minut
Doporučený věk od 6 let
ikona herního portálu hrani-zdarma.eu O herním portálu

Bezplatné online hry pro Váš prohlížeč: akční hry, hry pro dívky, hry pro kluky, hádanky, šachy, vaření, sportovní, střílečky, závodní, hry pro dva a více hráčů. Nemusíte nic stahovat — hrajete přímo ve Vašem prohlížeči. Zahrajte si třeba starou DOS hru, pecku z období FLASH technologie, nějakou nadupanou multiplayer hru, či hru z Gameboye Advance. :)

Copyright ©2023 hrani-zdarma.eu - Aleš Kuklínek některá práva vyhrazena.